Podle výzkumu vědců z Uppsala University má probdělá noc dopad na regulaci metabolismu u lidí. To by mohlo vysvětlit, jak práce na směny a chronický nedostatek spánku poškozuje náš metabolismus a složení našeho těla.

Epidemiologické studie ukazují, že riziko obezity a diabetu 2. typu je zvýšeno u lidí, kteří trpí chronickým nedostatkem spánku nebo pracují na směny. Další studie ukázaly spojení mezi narušeným spánkem a tloustnutím, kdy dochází ke zvýšení ukládání tuků zároveň s úbytkem svalové hmoty. To je kombinace spojená s mnoha nežádoucími zdravotními komplikacemi. V předchozích studiích ukázali uppsalští vědci spolu se svými kolegy, že metabolické funkce jsou nepříznivě ovlivněny narušením spánku a cirkadiánních rytmů. Až do teď se však nevědělo, že nedostatek spánku může způsobit molekulární změny na úrovni tkání a vést ke zvýšení rizika nabírání váhy.


REFERENCE

Jonathan Cedernaes, Milena Schönke, Jakub Orzechowski Westholm, Jia Mi, Alexander Chibalin, Sarah Voisin, Megan Osler, Heike Vogel, Katarina Hörnaeus, Suzanne L. Dickson, Sara Bergström Lind, Jonas Bergquist, Helgi B Schiöth, Juleen R. Zierath, Christian Benedict. Acute sleep loss results in tissue specific alterations in genome-wide DNA methylation state and metabolic fuel utilization in humans. Science Advances, 2018; 4 (8): eaar8590 DOI: 10.1126/sciadv.aar8590

error: Content is protected !!