Jemné hlazení před lékařským zákrokem pomáhá (nejen) miminkům snížit jeho bolestivost a lépe jej překonat. Zdá se, že snižuje v dětském mozku aktivitu spojenou s bolestivými zkušenostmi a hlazení dětí rychlostí cca 3cm/s (tj. intuitivní rychlost, kterou rodiče normálně děti hladí) tak může poskytnout efektivní úlevu od bolesti.

Autoři studie by se rádi zaměřili i na výzkum kojeneckých masáží. Jeho výsledky by mohly vést k lepšímu porozumění dětské neurobiologie a zlepšení podpory rodičů v uklidňovacích technikách, které mohou využít pro své děti. Rychlost hlazení 3 cm/s je přitom stejná rychlost, která byla u dospělých spojena s aktivací smyslových nervových vláken v kůži snižujících vnímání bolesti. Až doteď nebylo jasné, zda se tato smyslová odpověď objevuje už u novorozenců nebo zda se vyvíjí postupně.

Autoři studie shrnují, že pozitivní efekt hlazení se zdá být využitelný v klinické praxi a mohl by vysvětlit uklidňující sílu léčebných postupů založených na doteku (např. dětské masáže či klokánkování). V budoucnu je v plánu nová studie zaměřená na podobný výzkum u nedonošených dětí, jejichž smyslové dráhy nejsou ještě plně vyvinuté. Předchozí studie zatím prokázaly, že dotek zesiluje vazbu rodič-dítě, snižuje stres u rodičů i dětí a zkracuje dobu hospitalizace. Zároveň se zdá, že má analgetický potenciál bez rizika vedlejších účinků.


REFERENCE

Originální článek: Gursul D., Goksan S, Hartley C., Schmidt Mellado G., Moultrie F., Hoskin A., Adams E., Hathway G., Walker S., McGlone F., Slater R. Stroking modulates noxious-evoked brain activity in human infants. Current Biology, 2018; 28 (24): R1380.

error: Content is protected !!