Košík

Mezi služby, které nabízím svým klientkám a klientům patří i šátkové poradenství včetně uvedení do tématu nošení dětí, vysvětlení základních pojmů, ukázka šátku i úvazu. Pro bližšé informace mne neváhejte kontaktovat.

Šátkové poradenství bývá úzce spjato s poradenstvím laktačním, o kterém píši jinde. Zde bych Vám ráda uvedla několik velmi podnětných článků zabývajících se nošením dětí, vyvracejících řadu mýtů s ním spojených a vysvětlujících mechaniku nošení, působení na pohybový aparát a psychiku nošeného dítěte i nosiče samotného.

„Nošení ve vertikální poloze v pevně dotaženém šátku je v souladu s poznatky biologie lidského chování (humánní etologie), etnopediatrie i psychologie a je přirozenou odpovědí na potřeby matky a dítěte.“

Mgr. Anna Pohořálková


O nošení dětí v nosících pomůckách (šátky, ergonomická nosítka)

O přínosech nošení dětí v šátku toho bylo napsáno již mnoho. Uvedu zde několik velmi dobře napsaných článků odborníků na problematiku nošení dětí, fyzioterapeutů, odkazů na vědeckou literaturu i na vyjádření České pediatrické společnosti.


V Bavlnce (etnoložka Mgr. Anna Pohořálková)

Mnoho zajímavých informací a odkazů na vědecké studie bylo zpracováno etnoložkou Mgr. Annou Pohořálkovou a je dostupných na jejím blogu s názvem V Bavlnce. „Nosícím“ poradenstvím se zabývá již řadu let, vede obchod s nosítky, pořádá kurzy pro rodiče, školí poradkyně. Níže uvádím několik vybraných článků, které stojí za pozornost:

  • Na tomto odkaze naleznete vysvětlení, proč je pro člověka přirozené a vhodné nosit dítě vertikálně na základě výzkumů a zkušeností odborníku v dané oblasti – biologa a etologa Bernarda Hassensteina, antropoložky Meredith Smallové, humánní etoložky Evelin Kirkilionis, německých ortopedů Johanesa Büschelbergera a Ewalda Fettweise.
  • Ve svých dalších článcích Mgr. Pohořálková popisuje např. proč se děti nošením na těle uklidňují, proč je dotek důležitý pro zdravý vývoj dítěte, co je to vztahová vazba a jakou roli v ní hraje nošení dětí.
  • Dále u ní webu naleznete popsaný psychomotorický vývoj dítěte z pohledu antropologie. Celkem sedmi dílný seriál přibližuje historické poznatky, jak se k vývoji dětí staví jiné kultury ve světě a jak se na to dívá západní kultura.
  • V diskuzích na internetu i v reálném světě se často probírá problematika klokanek, tzv. „visítek“, a jejich negativní vliv na zdraví dítěte. V tomto článku je shrnut jiný pohled na danou problematiku včetně zamyšlení se nad tím, jak vhodně podpořit rodiče k nošení dětí rozumným vysvětlením a nikoli jejich strašením.
  • Pokud Vás zajímají přímo vědecké studie zabývající se problematikou nošení dětí, pak Vám jistě udělá radost překlad článku Dr. Ewalda Fettweise (přední německý odborník na problematiku dětských kyčlí) publikovaný v roce 2010 v německém odborném časopise Orthopädische Praxis. Článek má sloužit ortopedům jako zdroj informací k problematice nošení malých dětí.


Mama ma nosí s láskou (Tatiana Nováková)

Na tomto slovenském webu poradkyně nošení dětí Tatiana Nováková velmi detailně a vyčerpávajícím způsobem popisuje vliv nošení dětí na rozestup břišních svalů (tzv.diastázu) u matky. Její text obsahuje řadu zajímavých odkazů včetně vyjádření lékařky, několika fyzioterapeutek, porodní asistentky i osobního trenéra či lektorky cvičení pro maminky.

Mgr. Martina Víchová

Na svém webu nepíše dětská fyzioterapeutka Mgr. Martina Víchová jen o nošení dětí, ale naleznete tam i mnohé jiné zajímavé články o dětských potřebách a emocích.


FYZIOklinika – centrum rehabilitace a fyzioterapie v Praze

Problematice nošení dětí věnovala ve svém článku pozornost i Mgr. Iva Bílková z FYZIOkliniky v Praze. Zabývá se v něm popisem výhod nošení dětí a tím, jak pomáhá jejich vývoji. Dozvíte se, že lze nosit i děti s různými tělesnými vadami, jsou v něm popsány mnohé mýty spojené s nošením dětí i fakt, že kontakt s neseným dítětem snižuje riziko vzniku poporodní deprese matky.


Další čeští odborníci

Jako poslední odkaz si dovolím uvézt stanovisko České pediatrické společnosti k nošení dětí v šátku (MUDr. Luděk Ryba, prof. MUDr. Jan Janda, CSc.), na jehož tvorbě se rovněž podíleli i zástupci ze Společnosti pro rehabilitační a fyzikální medicínu (doc. PaeDr. Pavel Kolář, PhD.) a České společnosti pro ortopedii a traumatologii (doc. MUDr. Tomáš Trč, CSc.).


Probíhající studie

V současné době pod vedením Dr. Erin Mannen (University of Arkansas) probíhá rozsáhlá studie hodnotící aktivitu svalů dolních končetin a pohyb v kyčlích u dětí ve věku 2-6 měsíců v různých polohách včetně Pavlíkových třmínků, Frejkovy peřinky, nosítka a nošení na rukou.  „Výchozí hypotézou je, že nošení dítěte čelem k nosící osobě v ergonomickém nosítku vede k podobné svalové aktivitě a pozici v kyčlích jako v ortopedických pomůckách používaných pro léčbu dětí s dysplazií. Vhodné nošení dětí má potenciál nabídnout rodičům dětí s dysplazií únik od nepohodlných ortopedických pomůcek a umožnit jim zažít mnoho benefitů nošení dětí bez ohrožení vývoje dětských kyčlí.“Kontaktní formulář

Před kliknutím na tlačítko Odeslat Vás informuji, že budu zpracovávat Vámi zadané údaje po dobu max. 30 dnů, abych Vás mohla kontaktovat a pomoci vyřešit Váš problém z důvodu Plnění smlouvy a jednání o smlouvě a v souladu s mými Zásadami o ochraně osobních údajů.

X
Kontaktujte mne