Košík

Testy na těhotenskou cukrovku jsou častým předmětem diskuzí vzhledem k těžko interpretovatelným výsledkům a rozdílným nastavením mezi jednotlivými pracovišti v ČR. Ale co kdyby existovala možnost, kdy by se riziko jejího vzniku dalo určit jednoduchým krevním testem? Vědci NIH/Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development ve své studii naznačují, že to možné je.

Těhotenská cukrovka se objevuje pouze v období těhotenství a je důsledkem příliš vysoké hladiny krevního cukru (glukózy). Zvyšuje riziko potíží s vysokým tlakem během těhotenství, riziko příliš velké porodní velikosti dítěte a tím pádem i riziko nutnosti císařského řezu. Dále pak zvyšuje i riziko kardiovaskulárních potíží a vzniku diabetu typu 2 ve vyšším věku. Pokud nejsou ženy v rizikové skupině (např. ženy obézní), jsou na těhotenskou cukrovku testovány v době od 24 do 28 týdne těhotenství.

V dané studii testovali vědci, zda by mohl HbA1c test běžně užívaný k diagnostice diabetu typu 2 identifikovat znaky těhotenského diabetu v prvním trimestru těhotenství. Na základě množství glukózy, která se nahromadila na povrchu červených krvinek, test přibližně odhadne průměrnou hladinu glukózy v předešlých 2-3 měsících. Podle autorů již proběhlo několik studií zkoumajících, zda by zmíněný test mohl pomoci s diagnostikou těhotenské cukrovky, ale studie byly omezeny pouze na ženy, které již byly ve vysoce rizikové skupině. HbA1c test v současnosti není doporučován pro diagnostiku těhotenské cukrovky.

Vědci analyzovali záznamy NICHS Fetal Growth Study – velké pozorovací studie obsahující více než 2000 nízkorizikových těhotných žen z 12 amerických klinik, která probíhala v letech 2009-2013. Porovnávali výsledky HbA1c testu 107 žen, u kterých se později rozvinula těhotenská cukrovka s testy 214 žen, u kterých se cukrovka nerozvinula. Většina žen absolvovala test ve 4 intervalech během těhotenství: raný (8.-13. týden), střední (16.-22. týden a 24.-29. týden) a pozdní (34.-37. týden). Ženy, u nichž se cukrovka rozvinula, měly vysokou hladinu HbA1c (v průměru 5.3%) v porovnání s ženami, u nichž se cukrovka nerozvinula (průměr HbA1c hladiny byl 5.1%). Každé zvýšení hladiny HbA1c o desetinu procenta v časném intervalu zvyšovalo riziko vzniku cukrovky o 22%.

Během středního intervalu klesla u obou skupin hladina HbA1c. Nicméně HbA1c hladina zase vzrostla v posledním trimestru, což odpovídá poklesu senzitivity na inzulin, který se v tomto období často objevuje.

Výsledky naznačují, že by HbA1c test potenciálně mohl pomoci identifikovat rizikové ženy již v rané fázi těhotenství. Cvičení a zdravá strava v kombinaci s podáváním inzulinu by měla pomoci snížit hladinu glukózy v krvi a dostat ji pod kontrolu.

Dle autorů je třeba ještě provést další testování, které je potřeba pro potvrzení toho, zda může měření HbA1c hladiny v časném těhotenství pomoci určit ženy s rizikem vzniku těhotenské cukrovky. Zároveň je třeba zjistit, zda snížení HbA1c změnou životního stylu, ať už v časném těhotenství nebo před těhotenstvím, může snížit riziko vzniku nemoci.


REFERENCE:

Originální článek: Stefanie N. Hinkle, Michael Y. Tsai, Shristi Rawal, Paul S. Albert, Cuilin Zhang. HbA1c Measured in the First Trimester of Pregnancy and the Association with Gestational Diabetes. Scientific Reports, 2018; 8 (1) DOI: 10.1038/s41598-018-30833-8.

Shrnutí v AJ: NIH/Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development. “Blood test may identify gestational diabetes risk in first trimester, NIH study indicates: Early screening could allow for lifestyle changes before condition develops.” ScienceDaily.

Kontaktní formulář

Před kliknutím na tlačítko Odeslat Vás informuji, že budu zpracovávat Vámi zadané údaje po dobu max. 30 dnů, abych Vás mohla kontaktovat a pomoci vyřešit Váš problém z důvodu Plnění smlouvy a jednání o smlouvě a v souladu s mými Zásadami o ochraně osobních údajů.

X
Kontaktujte mne